Fransa vatandaşı ‘istihbarat topladığı’ iddiasıyla Rusya’da gözaltına alındı

Rusya, ordusu hakkında bilgi topladığı şüphesiyle bir Fransa vatandaşının gözaltına alındığını duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaşanan bu son olayı ‘Moskova’nın dezenformasyon kampanyasının bir parçası’ olarak nitelendirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsviçre merkezli İnsani Diyalog Merkezi (HD) isimli sivil toplum kuruluşu, kendileri için Rusya ve Avrasya danışmanı olarak çalışan 47 yaşındaki Laurent Vinatier’in gözaltına alındığından haberdar olduklarını bildirdi. Macron ise Vinatier’in gözaltına alındığını teyit ederken, Fransa devlet için çalıştığı iddialarını reddetti. Rusya Soruşturma Komitesi’nin iddiasına göre, Vinatier, uzun yıllardır ‘askeri alanda ve Rusya Federasyonu’nun askeri-teknik faaliyetleri hakkında kasıtlı olarak bilgi topluyordu.’ Bu bilgilerin devletin güvenliğine karşı kullanılabileceği ileri sürüldü.

SUÇU SABİT GÖRÜLÜRSE 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

Rusya’daki savcılar, ismini vermedikleri şüpheliye ‘yabancı ajan’ olarak kayıtlı olmadığı gerekçesiyle Rusya kanunları uyarınca resmi olarak suçlama yöneltileceğini söyledi. Atılı suçu sabit görülen sanıklar, yargılama sonucunda 5 yıla kadar hapis cezası alabiliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa vatandaşının gözaltına alınmasını ‘Rus propagandasının bir parçası’ olarak nitelendirerek, söz konusu kişinin Birleşmiş Milletler’in (BM) eski genel sekreterlerinden Kofi Annan’ın kurduğu bir STK için çalıştığını anlattı. Macron, “O, hiçbir şekilde Fransa için çalışan bir kişi değil” ifadelerini kullandı. HD’den bir temsilci de Reuters’a yaptığı açıklamada, “Durum hakkında daha detaylı bilgi almaya ve Laurent’in serbest bırakılmasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

SORUŞTURMA KOMİTESİ VİDEO PAYLAŞTI

Gözaltına alınan Vinatier’in LinkedIn sayfasında paylaşılan bilgilere göre, kendisi, Cenevre merkezli HD için 10 yıldır Avrasya/Rusya Program Danışmanı olarak çalışıyordu. Doktorasını Çeçen diasporası konusunda tamamlayan Vinatier, Avrupa’daki bir dizi üniversitede uluslararası ilişkiler ve siyasi ekonomi alanlarında dersler vermişti. Rusya, Kafkaslar ve Orta Asya konusunda da kitap ve makaleleri bulunan Vinatier, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı Şubat 2022’den bu yana Rusya’da zaman geçirmeye başlamıştı.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan kısa bir video klipte, kot pantolon ve siyah bir tişört giyen bir erkeğin başkent Moskova’daki bir restorandan, yüzleri maskeli güvenlik görevlilerince gözaltına alındığı görüldü. Bu kişi daha sonra bir araca, ardından ise bir binaya götürüldü. Paylaşılan videoda şüphelinin yüzü bulanıklaştırılarak verildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir