‘Kötü muamele’ iddiası yargıcı ikna etmedi

İstanbul’da 1 Mart’ta trafik kazasında Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur hakkında dün ABD’de ikinci kez çıktığı duruşmada da tutukluluğunun devamına karar verildi.  

Boston’daki John Joseph Moakley Adliyesi’ndeki duruşmaya yine gri mahkum tulumu ile getirilen sanığın avukatları, müvekkillerinin kaldığı çocuk rehabilitasyon merkezinde şartların kötü olduğunu belirterek, serbest bırakılması talebinde bulundu. Cihantimur’un annesi Eylem Tok’un turist vizesiyle ABD’de olduğunu söyleyen avukatlar, Tok ve Cihantimur’un kaçma niyetinde olmadığını ifade etti. Avukatlar, Türkiye’den kaçma fikrinin anne Eylem Tok’a ait olduğunu da ifade etti. Savcı Kristin Kearney ise, Cihantimur’un olaydan hemen sonra Türkiye’den kaçtığına işaret ederek, ABD’den de kaçabileceğini belirtti. Kearney, çocuk rehabilitasyon merkezindeki şartların gayet uygun olduğunu belirterek, sanığın milyon dolarlık evlerde yaşadığı için hapishane şartlarını beğenmemiş olabileceğini ifade etti. Yargıç Cabell, duruşmayı ileri bir tarihe erteleyerek, Türkiye’nin iadesini istediği Cihantimur’un tutukluluk halinin devamına karar verdi. Üçüncü duruşmanın tarihi henüz açıklanmadı. Oğlu Cihantimur ile aynı davada yargılanan Eylem Tok ise, 27 Haziran’da ikinci kez hakim karşısına çıkacak. 

‘Aylarca sürebilir’

Aci ailesi adına duruşma sonrası açıklama yapan Turks in Boston Derneği’nin kurucusu Esat Gök, “Avukatların öncelikli talebi Massacuheut içerisinde daha iyi şartlara sahip bir ıslah evine taşınması. Avukatların dediğine göre bu süreç aylarca sürecek ve şu anda kaldığı yerin psikolojisini bozacağını düşündüklerini belirttiler. Davanın savcısı ise şu anda bulunduğu yerin ihtiyaçları için fazlasıyla uygun olduğunu ve bu şartlarda devam edilmesi gerektiğini belirtti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir